fot: Agnieszka Łapczuk-Krygier

Wolontariusze w 14. PKO Cracovia Maraton

Kto to taki ten Wolontariusz? Z doświadczenia wiemy, że są to przede wszystkim ludzie młodzi, którzy chętnie uczestniczą w sportowych wydarzeniach. To właśnie oni obsługują biegaczy podczas trwania całej imprezy. Z pewnością spotkamy ich:

  • biurze zawodów,
  • na punktach odżywczych,
  • przy depozycie,
  • przy zabezpieczeniu trasy,
  • w strefie startu oraz mety.

Zaangażowanie Wolontariuszy podczas organizacji tak dużej imprezy jaką jest 14. PKO Cracovia Maraton jest bezcenne. Ich praca doceniana jest nie tylko przez organizatorów i współpracowników, ale przede wszystkim przez wszystkich biegaczy.

Kto może zostać Wolontariuszem?

Tak naprawdę wolontariuszem może zostać każdy. Jednak o przydziale obowiązków decyduje często wiek oraz doświadczenie. Młodsi ochotnicy zazwyczaj zajmują się punktem odżywczym, a nie np. obsługą depozytu. Jeśli chodzi o zabezpieczenie trasy tu pole do popisu maja tylko i wyłącznie służby mundurowe. Trzeba zaznaczyć, że bez względu na pełniące obowiązki tak naprawdę dla wszystkich wolontariuszy aktywne wsparcie biegaczy to często nie lada wysiłek, zwłaszcza że w pogotowiu trzeba być stale na nogach niekiedy kilka godzin.

W jaki sposób prowadzony jest nabór?

Większość stanowisk zajmują grupy zorganizowane takie jak szkoły, organizacje czy stowarzyszenia. Nabór do Biura Zawodów prowadzony jest poprzez formularz zgłoszeniowy, a informacja o naborze przekazywana jest drogą mailową, poprzez stronę internetową oraz portale społecznościowe.

Wolontariusze podzieleni są na poszczególne grupy i każda z nich ma swojego koordynatora. W razie potrzeby na bieżąco wszyscy mogą komunikować się ze sobą bezpośrednio telefonicznie i zgłaszać ewentualne uwagi, niedociągnięcia, czy pytania związane z rozwiązaniem danego problemu.

Każdy z wolontariuszy powinien posiadać identyfikator oraz jednakową odzież wierzchnią. Najłatwiej zapewnić jest dla każdej z tych osób koszulkę, którą nawet w chłodne dni można założyć na bluzę czy kurtkę. Dzięki temu biegacze oraz kibice bez problemu mogą zidentyfikować obsługę imprezy i bezpośrednio kierować ewentualne pytania. Na trasie biegu Wolontariusz wyposażony jest dodatkowo w kamizelkę odblaskową.

fot: Agnieszka Łapczuk-Krygier

fot: Agnieszka Łapczuk-Krygier

Wszyscy wolontariusze przechodzą odpowiednie szkolenia z zakresu zadań jakie będą wykonywać podczas imprezy. Osoby, które pracują w strefie startu oraz mety dodatkowo przechodzą szkolenie z pierwszej pomocy.

Ilu zwyczajowo potrzeba osób podczas 14. PKO Cracovia Maraton?

  • Biuro Zawodów – ok. 100 na dzień
  • Punkty odżywcze – ok. 600
  • Depozyt – ok. 50
  • Zabezpieczenie trasy – ok. 300
  • Strefa startu/mety – ok. 50

Tak naprawdę żadna impreza sportowa nie odbyłaby się bez pomocy Wolontariuszy. Ich praca często zaczyna się już na kilka dni lub godzin przed imprezą docelową, trzeba np. skompletować pakiety, oznaczyć dane punkty na trasie, pomóc w rozstawieniu miasteczka biegowego.

Wolontariusze obsługujący biuro zawodów przede wszystkim weryfikują zawodników, rozdają pakiety startowe, oraz udzielają niezbędnych informacji. Grupa zajmująca się punktem odżywczym uzupełnia zapasy, podaje kubeczki z wodą oraz porządkuje swoją strefę.

Te osoby, które pracują za linią mety wręczają medale, podają napoje, kierują biegaczy do pryszniców, depozytów lub do strefy regeneracyjnej.

Co z tego mają Wolontariusze?

Każdy Wolontariusz w ramach współpracy dostaje zazwyczaj różnego rodzaju gadżety. Z pewnością nie otrzymuje finansowego wynagrodzenia. Organizatorzy 14. PKO Cracovia Maraton starają się zapewnić pamiątkowe koszulki, napoje, posiłki podczas trwania imprezy, identyfikator oraz certyfikat potwierdzający pracę w ramach wolontariatu. Dodatkowo w miarę możliwości Wolontariusze mają szansę otrzymać w ramach podziękowania np. bilety na różnego rodzaju wydarzenia sportowe.

Ponadto praca jako Wolontariusz to doskonała okazja do poznania tego jak powstaje tak duża impreza masowa od kuchni. To również doskonała okazja do poznania ciekawych ludzi, nawiązania nowych znajomości. Tak naprawdę wielu Wolontariuszy uczestniczy w Cracovia Maraton już kolejny raz, co oznacza że dla nich jest to równie wielkie święto jak dla samych maratończyków.

Jako biegacze bezwarunkowo doceniamy ich pracę, zwłaszcza, że bez względu na pogodę dzielnie pełnią swoje funkcje i z uśmiechem na twarzy pomagają przebrnąć zawodnikom przez trudny i bardzo wymagający maratoński dystans.